SCOTT FOSTER – Peri Masalı Hikayeleri - Acil Durum Kalecisi NHL

Scott Foster için 29 Mart 2018  sıradan bir gün olarak başlamıştı. Sabah işe gidip akşam United Center’da önceki 15 – 20 maçtaki gibi  acil durum kalecisi olarak soyunma odasında bekleyecekti. İşler hiç de beklediği gibi geçmedi hatta beklediğinden çok çok daha iyi geçti.

EBUG (Emergency Back Up Goalie) nedir ?

NHL kurallarına göre takımlar sezon başında sadece 2 tane kaleciyi kadroya kaydedebiliyorlar. Fakat 2 kalecinin de oynayamama gibi durumu olduğunda önce gelişim liginde oyuncuları varsa onu çağırıyorlar. O da herhangi bir nedenden dolayı müsait değilse, boşta olan kalecileri kadroya dahil edebiliyorlar ve bunun karşılığında ücret ödemiyorlar. Sezon başında  NHL tarafından yapılan kural değişikliği ile her takım evinde oynadığı maçta bir tane kadroya kaydedilmemiş kaleci bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu tip durumda olan kalecilere “Emergency Backup Goalie” yani “Acil Durum Kalecileri” deniyor ve hiç bir ücret almadan kendilerine görev verilirse çıkıp kalecilik yapıyorlar. Fakat normalde böyle bir durum gerçekleşme olasılığı o kadar düşük ki ilk ve son kez bir resmi maçta forma giyen “Acil Durum Kalecisi” Jorge Alves, Aralık 2016 yılında Carolina Hurricanes adına Tampa Bay Lightning maçın son 7 saniyesini oynamıştır.

Beklenmedik Olayın Gerçekleşmesi

Golub Capital finans şirketinde “Senior” muhasebeci olan 36 yaşındaki Foster için herşey normaldi. Maç için giyinmemişti bile, maçı izleyip eve gidecekti. Çarşamba as kaleci olan Corey Crawford yerine maçlara başlayan yedek kaleci Forsberg, Perşembe günü oynanacak maçtan önceki gün sakatlanınca, Blackhawks’ın gelişim ligine gönderdiği çaylak Collin Delia maç kadrosuna çağırılmıştı. Maç Blackhawks için 6-2 önde giderken maçın bitmesine 14 dakika gibi bir zaman kala Delia’da sakatlanınca Blackhawks için acil durum kalecisini oyuna almaktan başka çare yoktu. Maç sonunda verdiği röportaj’da kendisine sadece giyin denildiğini hatırladığını, geri kalan hiç bir şeyi hatılamadığını söylüyordu. Formasını ve ekipmanını giyip sahaya çıktığında taraftarlar “Foster, Foster” diye bağırıyordu. 2 dakika ısınmasına izin verildikten sonra maça devam edildi.  En son 2005-2006 sezonunda üniversite takımında oynayan Scott Foster son 14 dakikada kalesine gelen 7 şutu da başarıyla çıkardı ve 6-2’lik skoru korumayı başardı.

 

Scott Foster Macin Adamı Seciliyor

Scott Foster bu maçla kendi adını NHL tarihine yazdırdı ve Acil Durum Kalecilerinin hikayelerini tekrar ön plana çıkardı. Onun gibi tam 30 tane daha kaleci var. Bazıları yaşını almış eski kaleciler bazıları ise hiç profesyonel olamamış kişiler ve her maç stadyum da kendilerine görev verildiğinde ellerinden gelenin en iyisini yapmak için bekliyorlar. Unutmadan Foster bu maç karşılığında herhangi para alamadı çünkü bu kaleciler her maç günü “Amatör Deneme Kontratıı” imzalıyorlar ve para almıyorlar ama takımın verdiği ekipmanı ve forması kendisinde kalmasına izin veriliyor. Fakat Foster için bu sorun değil daha da önemlisi Foster için paha biçilemeyen 14 dakika, 21839 kişinin ayakta alkışlaması ve arkadaşlarına ve çocuklarına anlatacağı mükemmel bir anı kaldı. İşte bu hiç bir paranın yerini tutmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*