pele rövaşata kapak
pele rövaşata kapak

Futbol’un en güzel yanı tabii ki gol atmak. Gol atıldıktan sonra taraftarların ve futbolcuların tepkisinden zaten herşeyi anlayabiliyorsunuz. Bir de bunu artistik şekilde, göze hoş gelen bir şekilde yaparsanız, taraftarlarda yarattığı o duygu çok daha farklı oluyor. Bugün ki anlatacağım gol türü de klasikleşmiş hareket türlerinden biri olan röveşata golleri.

Röveşata denince, yeni jenerasyonun aklına ilk gelenler, büyük ihtimal Ibrahimovic’in hazırlık maçında İngiltereye 30 metreden attığı gol ve tabii ki akıllarımızda taze olan C.Ronaldo’nun Juventus maçında attığı röveşata golü gelir doğal olarak. Daha da eskilere gidersek, bu hareket denince akla gelen ilk isim Pele oluyor. Pele her ne kadar bu hareketi yapan ilk futbolcu olmasa da, röveşatayı üne kavuşturan kişidir.

Röveşatayı ilk kim bulmuştur?

Bu hareketin ilk kime ait olduğunun cevabı hala tam olarak kesinleşmese de bir sürü teoriler var. Paul Simpson ve Uli Hesse tarafından yazılan “ Röveşatayı kim buldu? Futbolun efsaneleri ve bilimi” adında ki kitapa göre,  Uruguaylı bir yazar olan Eduardo Galeano, Şilili Ramon Unzaga tarafından 1914 yılında yapıldığını tahmin ediyor. Bazıları da Perunun liman kenti olan Callao’da 1890’lı yıllarda, Britanyalı denizcileri etkilemek için, Afrika kökenli Peruluların yaptığını tahmin ediyor. Pele’ye göre de Brezilyalı Leonidas. Herkes kendi fikrini ve araştırmasını yapıyor bulmak için ama herhalde araştırılması ve bulunması en zor şeylerden biri olsa gerek.

Her kim bulmuş olursa olsun bu hareketin futbolun güzelliğine yaptığı katkısı çok fazladır. Pele’nin ününe ün kattığı bu hareket artık öyle bir hal aldı ki, Ronaldo’nun Juventus ağlarına bıraktığı o sıradışı röveşata golünden sonra artık röveşata gollerinin arasında en üst seviyeye çıkmış durumdayız.

Röveşatayı başka bir boyuta getiren adam: Zlatan Ibrahimovic

Bu zamana kadar tabi bir sürü röveşata golleri gördük. Bazıları klasikleşmiş durumda olmasına rağmen, benim için bu gol röveşata’nın arşa çıktığı noktadır. 


Kaleyi çaprazdan gören, bu kadar uzak bir yerden böyle bir hareketi yapıp, kalenin önünde savunma için bekleyen 2 kişinin üstünden geçirerek mükemmel bir gol atmak herhalde yüz yılda bir olur. Bence röveşatayı oradan denemek bile çılgınlık. O yüzden o golü atsa atsa Zlatan Ibrahimovic atardı. Zaten bu golün bu kadar güzel ve estetik olmasının sebebi Zlatan’ın bunu deneyip ve bunun gerçekleştirilebilir olduğunu göstermesidir. Zaten gol olduktan sonra Zlatan’ın tepkisinden, nasıl muhteşem bir gol olduğunu anlayabilirsiniz.

Tabii ki herkesin tercihi farklıdır bu konuda eminim ki. Çünkü geçmişe baktığınız da atılan çok güzel röveşata golleri vardır. Mesela Rivaldo’nun Valencia karşısında attığı röveşatanın yeri de bende ayrı olmasına rağmen, hiç biri bende Zlatan’ın attığı gol kadar etki bırakmadı. Taa ki Ronaldo’nun Juventus’a attığı gole kadar.

Ronaldo'nun Juventusa attığı röveşata gol.

Benim gözümde bu iki golün seviyesi hemen hemen aynı. Nedenine gelince, dışarıdan bakıldığında Ibrahimovic’in golü daha zor görünse de dikkatli baktığınızda, Ronaldo’nun insanüstü bir şekilde o topa nasıl zıpladığını görüyorsunuz. Fotoğraflara baktığınızda Ronaldo’nun sağ ayağı topa, o sırada zıplayarak uzaklaştırmak isteyen De Sciglio’nun yerden yüksekliğinden daha yüksek bir yerde dokunuyor. Eğer sayısal bir ölçü istiyorsanız eğer yaklaşık olarak 2 metre 30 santim yükseklikten o golü attı.

Zaten Ronaldo’nun röveşatasının güzelliği de burada yatıyor, 2 metre 30 santim yükseklikten vurulan bir şutun gol olması. Böylesi zor bir gol için ne kadar yüksek derecede atletizm gerektirdiğini söylememe gerek yok. Bunu yapabilecek futbolcu sayısı da zaten bir elin parmaklarını geçmez.

İKONİK RÖVEŞATA GOLLERİ 

Ibrahimovic ve Ronaldo’nun gollerinden bahsettim bir kaç tane de yakın zaman aralığında beni de etkileyen röveşata gollerini de paylaşmak istedim.

Philipe Mexes röveşata golü(AC Milan – Anderlecht 21.11.2012)

 

Wayne Rooney röveşata golü (Manchester United vs. Manchester City 12.02.2012)

 

Zlatan Ibrahimovic rövaşata golü (İsveç – İngiltere 14.11.2012)

 

Ronaldinho röveşata golü(Barcelona – Villareal 25 Kasım 2006)

 

Mauro Bressan röveşata golü (Fiorentina – Barcelona 02.11.1999)

 

Pedro röveşata golü (Barcelona – Real Sociedad 9.05.2015)

 

Trevor Sinclair röveşata golü (QPR- Barnsley 25.01.1997)

 

Marco Van Basten röveşata golü (Ajax – Den Bosch 9.11.1986)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*