Pichichi kapak e1591742523354

İspanyolların her sene gol krallığında birinci olan kişiye verdikleri ödülün adı Pichichi. İspanyolca çevirisi tam olarak “küçük ördek”. Bir ülkenin gol kralına küçük ördek denmesi çok saçma gelse de aslında hikayesi farklı, Pichichi, Athletic Bilbao’nun eski forveti. Aynı zaman da gariptir ki, bir tek İspanya’da, gol kralı olan kişiye verilen ödüle, bir futbolcunun adı verilmiştir.

Gerçek adı Rafael Moreno Aranzadi olan “Pichichi”, 1892 yılında Bilbao’da doğdu. Varlıklı ve bilinen bir aileye mensup olan “Pichichi”, futbola aşık biri olmasına rağmen ailesinin baskısıyla akademik hayata yönlendiriliyor ve hukuk okumaya başlıyor. Fakat ilk yılında bir tane bile dersi veremeyince, önceliğini futbol olarak değiştiriyor.

pichichi 1

Pichichi, topu alır almaz kaleye doğru giden, 1.54 boyuna rağmen hava toplarında etkili olan bir forvetti. 1913 yılında Kral Kupası yarı finalinde ilk golünü attı ve efsane bu maçla beraber başlamış oldu. Kariyerinde ki tek kulüp olan Athletic Bilbao’da, 5 Kral Kupası ve (La Liga o zamanlar da kurulmadığından dolayı) 5 Vizcaino Yerel Şampiyonuluğu kazandı. Toplamda 170 maçta 200 gol atarak Athletic efsanesi olan Pichichi için, İngiltere’den teklifler gelse de hepsini Bilbao’dan ayrılmamak için reddetti.

Her ne kadar başarılı bir futbolcu olsa da, fazla övgü almasından ve çok ünlü olmasından dolayı, takım arkadaşları tarafından aşırı egolu olduğu öne sürüldü ve onun ününden dolayı çok da benimsemediler. Ne zaman ki yıldızı sönmeye başladı, başarısız sonuçlardan dolayı San Mames’de ki taraftarlar onu suçlamaya başladı. Hatta bazıları daha da ileri gidip top ona geldiğinde, yuhalamalar ve emekliye ayrılması için tezahüratlar yaptılar. Sonunda 29 yaşında emekliye ayrılma kararı aldı. Futbolu o kadar çok seviyordu ki, kopmamak için hakemliğe başlayan Pichichi, hakemliğin futbolculuk kadar zevkli olmadığını söyleyerek hakemliği de bıraktı.

30 yaşına gelmesine az bir zaman kalmışken, 1 Mart 1922 tarihinde vefat eden Pichichi’nin 1926 yılında stadyuma büstünü diktiler. O zamandan bu zamana kadar, ilk kez kaptan olan herkes, onun büstüne çiçek bıraktı. Bu gelenek hala devam etmekte olup, büst 2013 yılında renovasyona uğrayan San Mames stadında, oyuncuların olduğu tünele alındı.

Ödülü en çok kazanan futbolcular:

Ekran Resmi 2018 05 24 13.32.45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*