Boxing day ana görsel

Premier ligin en yoğun maç haftası geldi, çattı. 26 Aralık’dan 2 Ocak’a kadar, 30 maçlık bir festival periyodu. Takımların 2 gün arayla birbirleri ile karşılaşması ve birbirinden güzel maçların, kıran kırana geçtiği bir fikstür. Bunların hepsi “Boxing day” yani, 26 Aralık tarihi ile başlayacak. Peki İngilizlerin “Boxing Day” dediği olay nedir?

Tam olarak kökeni ve neden boxing day denildiği bilinmese de kısaca anlamı, hediyelerin açılma günüdür. Noel bayramının ilk günü olan 25 Aralık’da hristiyanlar noel’i kutlarlar. 26 Aralık’da ise aileleri ile evde oturup bir gün öncenin yorgunluğunu atmak ve noel hediyelerini açma günüdür. Bu yüzden bugünün adı “Boxing Day”olarak geçer. Tabii ki bir gün önce hunharca yiyip ,içtikleri için 26’sı onlar için tam olarak bir dinlenme günü. Hristiyanlar için resmi tatil olmayan bugün İngilizler için resmi tatildir.

Boxing day 1

Bu özel günde futbol oynamak kimin aklına gelmiş derseniz, bunun için 1860 yılına gitmemiz gerek. 1860 yılında dünyanın ilk futbol kulübü Sheffield FC ile ikinci futbol kulübü Hallam FC arasında, Sheffield şehrinin Sandygate Road stadyumunda oynandı ve 2-0’lık Sheffield FC galibiyeti ile bitti. İngiltere futbol liginin kurulması ile beraber “Boxing Day” günü maç oynama kültürü devam etti.

Futbol Şöleni

boxing day 1963
1963 yılı Boxing Day sonuçları

1957’ye kadar Noel günü ve Boxing Day günlerinde, yani arka arkaya 2 gün, futbol maçları yapılıyordu. Fakat 1957’den sonra insanların Noel günündeki maçlara olan ilgisi çok azaldı. İnsanlar evlerinde aileleri ve arkadaşaları ile vakit geçirmeyi, futbol oynamaya veya izlemeye tercih etti. Bu yüzden Noel maçları kalktı, ama Boxing Day maçları ilgi azalsa da devam etti, ta ki 1963 yılına kadar. 1963 yılı Boxing day günü tam bir şölen olmuştu, 10 maçta 66 gol. Boxing Day fikstüründe ise toplamda 39 maçta 157 gol olmuştu. Gazeteler spor sayfalarının neredeyse hepsini “Boxing Day” haberleri ile doldurmuşlardı. O zamandan sonra “Boxing Day” maçlarına ilgi artmaya ve kalıcı olarak ilginin en üst düzey olduğu fikstür olarak kalmaya devam etti. Şimdilerde ise televizyon anlaşmaları ve Premier Ligin pazarlanmasında en önemli unsur bu fikstür, çünkü kış arası vermeden bu günlerde maç yapan tek lig olduğundan bütün ilgi İngiltere’de.

Eleştiriler ve Yorumlar

Tabii ki herkes Boxing Day fikstüründen memnun değil. Özellikle teknik direktörler. Guardiola, Van Gaal, Klopp, Mourinho gibi teknik direktörler bu kadar sıkı maç trafiğinin İngiliz takımlarının avrupa kupalarında başarılı olmasını engellediğini ve İngiltere futboluna bir şey katmadığını, bunun yerine kısa da olsa kış arası verilmesi gerektiğini söylediler. Haklılarda, bu kadar kısa sürede bu kadar maç yapmak günümüz futbolunda oyuncular için çok yıpratıcı. Fakat hem kültürel açıdan, hem de pazarlama açısından bunun değişmesi çok zor. Bunun yerine İngiltere Federasyonu söylenenleri dikkate alarak yeni bir takvim yaptı ve Premier Lig tarihinde ilk defa şubat ayında, kısa da olsa, kış arası vereceklerini açıkladılar. Bu hamle herkes için faydalı oldu, çünkü hem futbolcuları ve teknik direktörleri mutlu ettiler, hem de bizim gibi futbol seyircilerini bu güzel fikstürden mahrum bırakmadılar.

İngilizler için önemli bir kültürün futbol sayesinde nasıl global bir kültür olduğunu görüyorsunuz. Eskiden yemeklerden sonra eğlenceli vakit geçirmek için yapılan maçlar, şimdi milyonların televizyon başında merakla beklediği futbol fikstüre döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*